Najczęściej stosowaną metodą wyceny samochodu czyli określenia jego wartości rynkowej na potrzeby ubezpieczenia auto casco lub przy sprzedaży samochodu jest wycena z pomocą katalogu Eurotax.

Za wycenę samochodu do potrzeb polisy ubezpieczeniowej auto casco odpowiedzialny jest ubezpieczony czyli najczęściej właściciel pojazdu. Warto o tym pamiętać. To właściciel ma ostateczny wpływ na decyzję jeśli chodzi o aktualną rynkową wartość samochodu. To, że agent bierz do ręki katalog Eurotax i przygotowuje wycenę to jest tylko sugestia i pomoc fachowca, który robi to na co dzień. Jednakże kropkę nad i stawia ten kto ubezpiecza. To on aprobuje lub neguje daną wartość samochodu gdyż zna jego historię, przebieg itp.

Jakiekolwiek próby zawyżania wartości samochodu lub zaniżanie wartości pojazdu są bezcelowe gdyż mogą prowadzić do komplikacji. Kiedy na przykład wartość samochodu będzie zawyżona w stosunku do tej którą sugeruje katalog Eurotax, to i tak ubezpieczyciel może danej sumy nie wypłacić, a niepotrzebnie zapłacimy wyższą składkę.

Natomiast w przypadku zaniżenia wartości pojazdu w razie szkody dostaniemy mniejsze odszkodowanie lub firma ubezpieczeniowa w ogóle odmówi objęcia auta ochroną. Statystycznie rzecz biorąc Eurotax wycena samochodu okazuje się najskuteczniejszą i najbardziej trafną metodą wyceny wartości pojazdu.

Jeżeli przy ubezpieczaniu samochodu właściciel nie może się dogadać z ubezpieczycielem, czyli wartość proponowana przez ubezpieczyciela w oparciu w wycenę Eurotax jest różna od tej którą sugeruje właściciel to najlepiej zlecić wycenę niezależnemu rzeczoznawcy. Koszt rzeczoznawcy ponosi właściciel. Skorzystanie z katalogu Eurotax to darmowa wycena samochodu, z którą nie warto zbytnio polemizować gdyż z zasady jest bardzo poprawna. Dla sprawdzenia można również skorzystać z oferty wycena samochodu online aby mieć dodatkową wiedzę jak wygląda wartość rynkowa samochodu który posiadamy.